در جلسه مشترک با مدیران سایت ویکی فقه بررسی شد

راه های هم افزایی در جنبه های  محتوایی و فنی
در جلسه مشترک مدیران پژوهشکده مدیریت اطلاعات ومدارک اسلامی با مسئولان پژوهشکده باقر العلوم(ع) و صدای بهار، راه‌های هم افزایی در قالب تفاهم نامه همکاری، بررسی شد.

در این جلسه که یکشنبه 12 اسفند سال‌جاری(397) به میزبانی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی برپا گردید، میهمانان پس از بازدید از "دانشنامه علوم اسلامی" در خصوص بالابردن سطح روابط فنی محتوایی بین دو مجموعه به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در این نشست حجت الاسلام محمد هادی یعقوب نژاد، سرپرست پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، با تاکید بر لزوم ورود به عرصه های نوین برای اشاعه محتوای دینی اسلامی، به اهمیت فضای مجازی اشاره داشت و افزود: این پژوهشکده با توجه به سنخ کارهایش بیشتر بروندادهای خود را در فضای مجازی نشر می‌دهد لذا بر این مهم تاکید دارد تا با استفاده حداکثری از این محیط در قالبهای متنوع، به انتشار مفاهیم اسلامی کمک کند. یکی از این بسترها دانشنامه یا ویکی بود که از سال 1389 به عنوان نخستین ویکی علوم اسلامی در کشور راه اندازی شد.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر دانشنامه (ویکی) علوم اسلامی در شش موضوع علوم قران، اصول فقه، فقه، کلام اسلامی، معارف مهدوی و اعلام و مشاهیر با بیش از 100 هزار اصطلاح فعال شده است.
رییس شورای پژوهشی این پژوهشکده تصریح کرد: در این دانشنامه برای هر اصطلاح علاوه بر نمایش روابط معنایی، بانک های اطلاعاتی دیگری همچون: درختواره اصطلاحات ، فرهنگ‌نامه (توضیح مفهومی اصطلاحات)، نمایه موضوعی منابع، مستندات منابع و زندگی نامه شخصیت های مورد اشاره در نمایه ها به نمایش در می آید و کاربران این امکان را دارند که با دنبال نمودن پیوندهای بخش مستندات به صفحه مورد نظر از کتاب منتقل شده و از منابع دیجیتالی موجود استفاده نمایند.
حجت الاسلام محمد هادی یعقوب نژاد در پایان گفت: پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی در صدد است در آینده نزدیک رشته های تخصصی دیگری از حوزه علوم اسلامی همانند : کلام اسلامی،اخلاق اسلامی، فلسفه اسلامی، منطق، علوم حدیث، حقوق و کلام جدید را به ویکی علوم اسلامی بیفزاید و کاربران را از این طریق با تمامی رشته های تخصصی علوم اسلامی آشنا گرداند که خوب است بر این اساس از تجربیات موارد مشابه مانند ویکی فقه استفاده شود.

قابل ذکر است، ویکی‌فقه نیز با همکاری پژوهشکده باقر العلوم (ع) و موسسه صدای بهار با هدف انعکاس مبانی فقه و اصول که توسط محققان حوزوی نوشته می‌شود، بر روی اینترنت راه اندازی شده است و به عنوان ابزاری برای تولید دانشنامه توسط طلاب قم، نجف، مشهد و شهرستان‌ها و سایر کشورها در بستر اینترنت فعال شده است.

 

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.