توسط گروه اشاعه اطلاعات و دانش برگزار شد:

نخستین کارگاه‌ ثبت مجلات در پایگاه‌های استنادی
در راستای توانمندسازی مجلات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در تاریخ 25 اردیبهشت 97 اولین کارگاه از سلسله کارگاه‌های ثبت مجلات در پایگاه‌های استنادی توسط گروه اشاعه اطلاعات و دانش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با همکاری اداره فناوری اطلاعات برگزار شد. در این کارگاه خانم باقریان، کارشناس نمایه‌سازی نشریات در نمایه‌های بین‌المللی، به ارائه استانداردهای لازم برای یک مجله علمی پرداخته و مثال‌های مختلفی برای مشخص شدن دقیق موضوع ارائه داد.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مجلات مختلف مطرح است، نمایه‌سازی مجله در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی است، چرا که اگر مجله در پایگاه معتبری ایندکس شود از امتیاز بالاتری برخوردار بوده و برای پژوهشگران نیز امتیاز بالاتری دارد، به طوری که در جاهای مختلف امتیاز بالاتری برای مقالات نمایه شده در مجلات معتبر در نظر گرفته می‌شود و داشتن مقالات این چنینی برای ارتقای شغلی نیز نیاز است.
خانم باقریان در ادامه افزود: از جمله پایگاه‌های بین‌المللی مطرح ISI و ISC  و SCOPUS  هستند که اکثر مجلات سعی بر این دارند که در این سه پایگاه ایندکس شوند و بدین طریق زمینه‌ساز افزایش سطح مجله شوند،
در ادامه نیز به فراخور موضوعات، پرسشهای حاضرین مطرح و پاسخ داده شد.
قابل ذکر است، نمایه‌سازي یا به اصلاح Indexing روشي است، براي ثبت مقالات و اطلاعات مجلات در پايگاه‌هاي داده‌هاي علمي معتبر. مسيري که به نويسندگان و ناشران امکان افزايش رويت پذيري مقالات‌شان را اعطاء مي‌کند، که به ارتقاي امکان ارجاع‌پذيري مقالات و در نهايت افزايش ضريب نفوذ مقاله و نشريه مي‌انجامد. در نهایت این مهم، منجر به افزایش ضریب نفوذ مجلات گشته و یاعث ارتقا جایگاه علمی پژوهشی آن در جهان می گردد.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.