از سری نشست های علمی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی

استانداردهای نوین سازماندهی اطلاعات FRBR و الگوهای وابسته
به همت پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی و با همکاری مرکز همکاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، نشست علمی "استانداردهای نوین سازماندهی اطلاعات FRBR و الگوهای وابسته"، با ارائه آقای مرتضی محمدی استانی و دبیری علمی آقای علی میرعرب، چهارشنبه 16 اسفندماه سال‌جاری ساعت 10 برگزار می‌گردد.

الگوی ملزومات کارکردی پیشینه‌های کتابشناختی (FRBR) ، مدلی مفهومی است که نسخه نهایی آن در سال 1998 میلادی و نسخه تجدیدنظر شده آن در سال 2009 منتشر گردید. این الگو، مدل فرداده‌ای، محتوایی، و قالب ذخیره و بازیابی اطلاعات نیست. FRBR، خصیصه‌ها (atribute) و روابط (relation) میان موجودیت‌های (entity) جهان کتابشناختی را بر اساس وظایف کاربران (user tasks)‌ ایجاد می‌کند و درک بهتری را نسبت به فهرست پیشینه‌های کتابشناختی می‌دهد. این مدل مفهومی به سطح انتزاعی پیشینه‌ها علاوه بر قالب و فیزیک توجه دارد.

FRBR دارای برخی الگوها و استانداردهای وابسته و مکمل نظیر  ملزومات کارکردی داده‌های مستند (FRAD)، ملزومات کارکردی داده‌های مستند موضوعی (FRSAD) و قواعد توصیف و دسترسی به منبع (RDA) است.
همچنین در ارتباط با الگوهای دیگر همچون الگوی ملزومات کارکردی پیشینه‌های کتابشناختی شیءگرا (FRBRoo)، FRBR CIDOC و FRBR LRM و وجوه تمایز و تشابه آن با FRBR صحبت خواهد شد.
در این کرسی ضمن تبیین FRBR و چگونگی عمل آن و ارتباط با سایر الگوها و استانداردها به چگونگی پیاده‌سازی در پایگاه کتابخانه‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم مبادرت خواهد شد.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.