همزمان با ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی:

از کتاب «فرهنگ موضوعات و چکیده آثار شهید مطهری» رونمایی شد.
همزمان با ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و در حاشیه نشست علمی «بررسی کتاب مقدمه ای بر حکومت اسلامی (اثر شهید مطهری)» که چهارشنبه 18 بهمن‌ماه سال‌جاری در تالار امام مهدی(عج) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، از کتاب «فرهنگ موضوعات و چکیده آثار شهید مطهری» نوشته حجت الاسلام والمسلمین محمدهادی یعقوب نژاد رونمایی شد.

همچنین در این نشست، از سایت ویکی مطهر و نسخه الکترونیکی این کتاب در کتابخوان همراه پژوهان نیز رونمایی صورت گرفت.

در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین لکزایی(رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) افزود: نسبت بین ایمان و دموکراسی در اندیشه شهید مطهری روشن می شود در حکومت اسلامی ما نمی توانیم مقلد مباحث دموکراتیک آن گونه که در لیبرال دموکراسی گفته می شود، باشیم. حکومت اسلامی حکومتی است که هدف اصلی اش فراهم کردن زمینه تحقق انسانیت است و مسیر انسانیت را فراهم می کند. در این مسیر دنیا مقدمه آخرت می شود البته حکومت اسلامی هیچ کس را به زور نمی تواند مؤمن کند و به زور نمی توان توحید را وارد قلب کسی کرد. بلکه باید با تعلم و تربیت این کار را انجام دهد.

وی اظهار داشت: اگر کسی بخواهد به مؤمنان صدمه بزند و حق الناس را زیر پا بگذارد، حکومت وارد می شود و با قوه قهریه و قانون جلوی فرد را می گیرد و آزادی عقیده به این معنا که آزادی را باید با تربیت و تعلیم در نظر بگیریم، در زمینه آزاد می شود که مردم مؤمن می شوند به این معنا می پذیریم که حکومت باید در شرایط آزادی دین را از طریق ابزارهای فرهنگی، رسانه ای، آموزشی و پژوهشی در اختیار مردم قرار می دهد و چون مردم فطرت پاکی دارند، می پذیرند. (مشروح سخنان ایشان)

سپس حجت الاسلام والمسلمین محمدهادی یعقوب نژاد(مؤلف کتاب «فرهنگ موضوعات و چکیده آثار شهید مطهری») گفت: اثری که تدوین کرده ام، افزون بر کار نرم افزار مطهر، این نرم افزار بازسازی شده و از مجموعه اصطلاحات و یا کلید واژه هایی که در آن نرم افزار وجود داشته، نیمی از آن حذف شده و در بخش فنی و نرم افزاری بعضی از سرچ ها می تواند مفید باشد اما در کارهای دستی بخشی جست و جو ها مفید نبود و حدود ۱۰ هزار موضوع را در این اثر آورده شده و شهید مطهری درباره آنها بحث کرده است.

وی گفت: بخش دیگر کتاب، چکیده ها است که چکیده هر کدام از آثار شهید مطهری در این اثر آورده شده است. آثار این عالم عمدتا نوشته های ایشان نیست بلکه پیاده شده صوت سخنرانی های ایشان است. در مورد آثار شهید مطهری عمدتا گفتار، مصاحبه ها و سخنرانی های وی می باشد. (مشروح سخنان ایشان)

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد نوروزی(عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی) تصریح کرد: این کتاب با توجه به این ایده اصلی که تبیین فلسفه سیاسی حکومت دینی و اندیشه ولایت فقیه است، ابعاد و محورهایی را که استاد مطهری از دل متون فسلفی بیرون می کند و تلاش می کند که مورد بحث و بررسی قرار دهد، بیش از ۴ جلسه ادامه پیدا نمی کند و هر چه به جلسات پایانی منتهی می شود، عمیق بیشتری پیدا می کند، چیست.

وی تصریح کرد: برای طرح آن ایده اصلی، پرسش های اصلی ۶ گانه ای را استاد مطهری مطرح می کند، اولین نکته، چیستی حکومت است و این که چه تحلیل از حکومت داریم؟ چه ضرورتی ایجاب می کند که در یک جامعه، حکومتی باشد؟ اگر بپذیریم که در جامعه باید حکومتی باشد و زندگی بشر بدون حکومت امکان پذیر نیست، پرسش سوم این است که حق حکمرانی از آن کیست و از کجا نشأت گرفته است؟ اگر این پرسش را پاسخ دادیم، چه کسی باید حاکم باشد و چه ویژگی ها و شاخصه هایی باید داشته باشند که اینها حاکم شوند؟ اگر آن افراد واجد شرایط حق حکمرانی را پیدا کردیم، الگوی حکومتی ما چه باشد؟ آیا جمهوری باشد یا الگوهایی که در آثار فسلفه سیاسی مطرح است، باشد؟ در نهایت پرسش مشروعیت مطرح است؟ (مشروح سخنان ایشان)

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.