کرسی های نقد پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی:

برگزاری کرسی نقد ارائه دانش به عنوان خدمت
به همت پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی و با همکاری مرکز همکاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کرسی نقد ارائه دانش به عنوان خدمت (اصطلاح‌نامه به عنوان خدمت)، با ارائه مهندس محمد پهلوانی، رئیس اداره فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چهارشنبه 29 آذر ماه سال‌جاری ساعت 8 برگزار می‌گردد.

برای مدیریت اطلاعات، حتماً باید برای آنها Index جامع موضوعی فراهم کنیم ، به این معنا که باید آنها را نمایه‌ی موضوعی کنیم . در حالی که در بسته های نرم افزاری که درحال حاضر ارائه می‌شود نمایه‌ی موضوعی نیست و بیشتر بر اساس یک روش بسیار معمولی – که همان جستجوی لفظی است - کار می‌کنند ؛ جستجو یا مرور لفظی کمتر می‌تواند به محققان، اساتید و دانشمندان حوزه‌ی دین کمک کند. بنابراین اطلاعات و مدارک باید نمایه‌سازی شود . نمایه هم باید بر اساس زبان کنترل شده باشد . زبان کنترل شده یا سرعنوان موضوعی ( Subject Heading ) است یا اصطلاح نامه (Thesaurus).
امروزه علمای علم اطلاعات و دانش شناسی، به این نتیجه رسیده اند که سرعنوانهای موضوعی فقط می‌توانند در رده بندی‌های کتابخانه ای کارساز باشند .برای نمایه‌سازی موضوعی باید از اصطلاح‌نامه ها استفاده کنیم که یکی از مصادیق زبانهای کنترل شده است . هنگامی که ما منابعی را با استفاده از اصطلاح نامه نمایه سازی کردیم در واقع می توان گفت متن آن منابع را فهمیده ایم و آنچه را که فهمیدیم در قالب اصطلاحات اصطلاح نامه انتخاب کردیم ؛ لذا این اصطلاحات وقتی در یک سیستم یا شبکه‌ی نرم افزاری قرار می گیرد یا به صورت لوح فشرده ارائه می شود دقیقاً جای خودش را باز می‌کند . محققی که به اینها مراجعه می‌کند یا استادی که استفاده می‌کند به سهولت می‌تواند موضوع مورد نظر خودش را در جای جای متون بدست آورد و بعد هم عین متن را در آنجا ملاحظه و مشاهده نماید . درحالی که در سیستم های موجودی که تا کنون بوده، این اتفاق نیفتاده است. البته این موضوع عللی نیز دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا این کار انجام نشده و روی این مسئله سرمایه گذاری نمی‌شود.

همچنین ناقدان این کرسی نقد آقایان دکتر علی میرعرب و مهندس وحید قنبری بوده که با دبیری علمی آقای مهندس محمد کریمی برگزار خواهد شد.

حضور همه محققان و علاقه مندان این حوزه، در این جلسه آزاد است.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.