آرشیو اخبار

حضور مرکز در نمایشگاه توانمندیهای دستگاه های عضو شورای فرهنگی

حضور مرکز در نمایشگاه توانمندیهای دستگاه های عضو شورای فرهنگی

نخستین نمایشگاه تخصصی توانمندی های دستگاه های عضو شورای فرهنگی کشور از 15 آذرماه به مدت 4 روز در محل  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تهران برگزار شد.


این نمایشگاه با هدف شناسایی و اطلاع رسانی امکانات و توانایی های دستگاه های عضو شورای فرهنگی، بستر سازی در جهت شناخت، تعامل و همکاری های متقابل و به منظور ایجاد منظومه ای واحد برای هم افزایی، هم گرایی و گشودن جبهه متحد فرهنگی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، از 15 تا 18 آذر در محل مجتمع امام خمینی (ره) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تهران برگزار شد.


بازدیدهای تخصصی و برگزاری روزانه دو نشست تخصصی در قالب «کارگاه های آموزشی» از جمله برنامه های درنظر گرفته شده برای مدیران، کارشناسان وبازدید کنندکان از نمایشگاه بود.

*برگزاری کارگاه های تخصصی

مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی که از طرف بخش پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در این نمایشگاه شرکت داشت ضمن معرفی و تشریح فعالیت ها و گزارش عملکرد عهده دار برگزاری یکی از کارگاه های آموزشی تخصصی شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید تقی واردی به عنوان نماینده مرکز و دبیر این کارگاه که تحت عنوان «نقش اصطلاح نامه در طبقه بندی مستندات و پژوهش های اسلامی» عصر روز پنجشنبه (18آذرماه) در محل جلسات نمایشگاه برگزار شد به تشریح و نقش اصطلاحنامه در طبقه بندی مستندات و پژوهش های اسلامی پرداخت.

وی ضمن ارائه تعاریف از اصطلاح نامه و نقش آن در سازماندهی اطلاعات از توسعه نیافتن این علم در کشور گله مندی کرد و اظهار داشت: مراکز علمی و پژوهشی کشورهای پیشرفت استفاده از اصطلاحنامه را یک اساس برای سازماندهی و ساماندهی اطلاعات می دانند در حالیکه هنوز لزوم اهتمام برای استفاده از اصطلاح نامه در کشور جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است.

* شناسایی 200 هزار اصطلاح در حوزه علوم اسلامی

وی در ادامه به فعالیت های مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی اشاره کرد و گفت: تاکنون قریب به دویست هزار اصطلاح در رشته های مختلف علوم اسلامی شناسایی، بررسی و مورد تأیید و تصویب قرار گرفت که به تفکیک عبارتند از : اصطلاح نامه علوم قرآنی بین ده تا یازده هزار عدد، اصطلاح نامه فلسفه اسلامی بیست و یک هزار عدد، اصطلاح نامه اصول فقه ( یکی از علوم وابسته به فقه اسلامی ) ده هزار عدد، اصطلاح نامه منطق بیش از شش هزار عدد، اصطلاح نامه کلام اسلامی چهارده هزار عدد، اصطلاح نامه اخلاق اسلامی حدود پنج هزار عدد، اصطلاح نامه علوم حدیث بیش از هشت هزار عدد، اصطلاح نامه فقه اسلامی قریب به شصت هزار عدد، اصطلاح نامه الگوی مصرف حدود دو هزار عدد.

* تدوین اصطلاح نامه های جدید توسط مرکز

سید تقی واردی همچنین از تدوین اصطلاح نامه های کلام جدید و حقوق خبر داد و گفت: اصطلاح نامه های عرفان و حوزه های وابسته به علوم اسلامی مانند تاریخ اسلام، ادبیات عرب و فلسفه های مضاف در دستورکار بعدی قرار دارند.

وی اصطلاحنامه را مبنای پژوهش های کاربردی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی عنوان کرد و گفت: نمایه سازی منابع علوم اسلامی، تدوین فرهنگ نامه علوم اسلامی، فهرست نویسی منابع اسلامی و کتابخانه دیجیتالی از جمله افتخارات مرکز اطلاعات است.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.