آرشیو اخبار

موفقیت کتابخانه دیجیتالی دفتر در کنفرانس ملی :

تایید کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی توسط هیئت داوران

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی که به همت مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در سال 1385 پدید آمد به عنوان تنها تجربه موفق ملی در زمینه طراحی و ایجاد کتابخانه دیجیتالی در "نخستین کنفرانس کتابخانه دیجیتالی: یک دهه کتابخانه دیجیتالی در ایران با نگاهی به آینده" معرفی و تایید گردید.

این کنفرانس دارای دو بخش مقالات علمی و تجربیات موفق ملی بود که تجربه ملی کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم توسط هیئت داوران به عنوان تنها تجربه موفق ملی ، مورد تایید و برای ارائه در کنفرانس انتخاب گردید.

آخرین بخش پنل اول، مقاله «تجربه ملی کتابخانه دیجیتال دفتر تبلیغات اسلامی» بود که توسط دکتر سید مهدی طاهری، عضو هیأت علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی ارائه شد. وی پس از معرفی مختصر این مرکز، و تاریخچه آن، به بیان گام های برداشته شده توسط این مرکز جهت طراحی و احداث کتابخانه دیجیتالی، با تأکید بر ویژگی خاص کتابخانه، یعنی پژوهش و سازماندهی اطلاعات، پرداخت. طاهری هدف از طراحی این کتابخانه را، ارائه الگویی مناسب برای ایجاد کتابخانه دیجیتالی به ویژه در حوزه اسلامی عنوان کرد. این الگو در حال حاضر، در مؤسسه تبیان، سازمان کتابخانه های آستان قدس، مرکز اسناد وزارت خارجه، دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی و ... نیز مورد استفاده است.

بدیهی است این موفقیت مبتنی بر مطالعات گسترده، برنامه‌ریزی دقیق و همخوانی با استانداردهای بین‌المللی و بومی‌سازی آنها در مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی است.

لازم به ذكر است، نخستين کنفرانس ملی «کتابخانه دیجیتالی: يك دهه كتابخانه‌هاي دیجیتالی در ايران با نگاهي به آينده توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری و همکاری چند سازمان دیگر در مرکز ملی فضای مجازی (تهران - انتهاي خيابان كارگر شمالي - مؤسسه تحقيقات ارتباطات و فناوري اطلاعات) برگزار شد.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.