منابع نمایه شده در مرکز


یکی از فعالیت های جدی و رسمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی ( وابسته به معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ) نمایه سازی منابع علوم اسلامی است.
گرچه نمایه سازی منابع اسلامی از سال 1368 به طور آزمایشی آغاز و تعداد زیادی از مجلات و نشریات علمی کشور در دستور نمایه سازی قرار گرفت و سپس آثار علامه شهید مطهری (ره) و برخی از اندیشمندان معاصر نیز مورد نمایه سازی قرار گرفتند و این روند تا سال 1375 ادامه یافت ، ولیکن بخاطر نداشتن اصطلاح نامه مصوب و احساس ضرورت تدوین آن پیش از نمایه سازی ، عملیات نمایه سازی منابع اسلامی به مدت شش هفت سالی متوقف گردید و محققان این بخش سرگرم تدوین اصطلاح نامه علوم اسلامی گردیدند و در این مدت تنها برخی از مجلات دفتر تبلیغات اسلامی به صورت موردی نمایه سازی می شد.
اما پس از تدوین و تصویب اصطلاح نامه های تخصصی برخی از رشته های علوم اسلامی ، بار دیگر نمایه سازی در دستور کار مرکز قرار گرفت و نخستین نمایه سازی تخصصی منابع اسلامی ، علم اصول فقه بود که در سال ۱۳۸۲ کار پژوهشی آن آغاز گردید.
پس از آن به تدریج منابع علوم قرآنی و بعد از آن منابع علم کلام اسلامی نیز در دستور نمایه سازی قرار گرفتند.
به هر روی ، اسامی منابعی که نمایه سازی شده و در قالب نرم افزار و یا پایگاه تخصصی عرضه شده و یا در مرحله تدوین و تکثیر هستند به شرح ذیل می باشد:


 
 

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.