خوش آمديد, مهمان

پاسخ به موضوع: مفهوم کنسرسیوم محتوا

نام
موضوع
كد راهنما
B) :( :) :laugh: :cheer: ;) :P :angry: :unsure: :ohmy: :huh: :dry: :lol: :sick: :silly: :blink: :blush: :kiss: :woohoo: :side: :S :evil: :whistle: :pinch:
پيام
بزرگ نمائي /  كوچك نمائي
كد را اينجا وارد كنيد

تاريخچه انجمن از: مفهوم کنسرسیوم محتوا

حداكثر . نمايش آخرين 6 ارسال - (آخرين پست دراول)
7 سال 7 ماه قبل #101

سید مهدی طاهری

سید مهدی طاهری's Avatar

با سلام و آرزوی قبولی طاعات
مفهوم کنسرسیوم
واژه "کنسرسیوم (consortium)" یک واژه لاتین به معنای مشارکت (partnership)، انجمن (association)، یا جامعه (society) است، و ریشه آن واژه (consors) می¬باشد. بررسی منابع مختلف بویژه منابع پیوسته (online) نشان می¬دهد برای واژه "کنسرسیوم" تعاریف مشابهی ارائه شده است. برآیند این تعاریف کنسرسیوم را "ائتلاف، اجتماع، و یا هر ترکیبی از اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی (شرکت¬ها، نهادها، سازمان¬های دولتی و غیر دولتی، و ...) که با انجام فعالیت (های) مشترک و ادغام منابع خود، برای رسیدن به اهدافی مشترک تلاش می¬نمایند"، بیان می¬کند (Wikipedia, 2010; Wordnet, 2010;The free Dictionary, 2010; Wiktonary, 2010). چنان که مشاهده می¬شود، عناصر این تعریف، ائتلاف اشخاص حقیقی و/یا حقوقی، انجام اقدامات مشترک، اشتراک گذاری منابع، و داشتن اهداف مشترک است.
مفهوم کنسرسیوم محتوا
فرهنگ پیوسته علوم کتابداری و اطلاع رسانی تعریفی مشابه تعریف کنسرسیوم، اما با تاکید بر کنسرسیوم¬های محتوایی ارائه می-دهد: اجتماعی از کتابخانه¬ها و/یا سیستم¬های کتابخانه¬ای که بر مبنای یک توافق رسمی ایجاد شده، و با هدف اشتراک منابع (محتوا) فعالیت می¬کند. عضویت در این اجتماع می¬تواند بر اساس منطقه جغرافیایی، نوع کتابخانه یا مرکز اطلاع رسانی، یا بر اساس زمینه موضوعی خاص باشد (Online dictionary of library and information sciences, 2010).
مفهوم کنسرسیوم محتوای ملی
بنابراین کنسرسیوم محتوای ملی، ائتلافی از اشخاص حقیقی و حقوقی است که با اشتراک محتوا و دانش مربوط به یک ملیت خاص، زمینه دسترسی یکپارچه به آن محتوا را برای جامعه کاربران خود فراهم می¬نماید.


اعضا
1. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
2. کتابخانه ،موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
3. بنیاد دائره المعارف اسلامی
4. کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران
5. پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران
6. سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
7. مرکز نشر دانشگاهی
8. مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی
9. دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
10. سازمان تبلیغات اسلامی
11. موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
7 سال 8 ماه قبل #99

سید تقی واردی

سید تقی واردی's Avatar

مفهوم کنسرسیوم محتوای ملی چندان روشن نیست . بهتر است جناب آقای طاهری توضیحی درباره اصل کنسرسیوم محتوا و مراکز و موسسات تشکیل دهنده آن ارائه دهند.

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.