آشنایی با نرم افزار کتابخانه دیجیتالی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی

فهرست:

صفحه اصلی

"جستجوی فراگیر"

فهرست رکوردها

تمام متن

منابع دیجیتالی

پرسش و پاسخ

عناوین برجسته

درختواره موضوعی

منابع دیجیتالی

تازه ها

ثبت نام

"فهرست رکوردها "

            ساده

پیشرفته

مرور

Z3950 ساده

Z3950 پیشرفته

Z3950 مرور

"تمام متن "

"منابع دیجیتالی"

 

***

صفحه اصلی =>

 • "جستجوی فراگیر"

در جستجوی فراگیر به کاربر این امکان داده می شود که بتواند از یک درگاه تمام منابع مختلف و متنوع موجود در سیستم را جستجو نماید و دارای 3 فیلد جهت جستجو با محدودیت های متنوع جهت تعیین دامنه جستجو است :

الف : فهرست رکوردها :

با علامتگذاری این قسمت، جستجو در تمامی 5 فیلد هر رکورد اطلاعاتی بانک انجام میشود

برای مثال کاربر اگر کلمه "رضوی" را فقط بر اساس فهرست رکوردها جستجو نماید تعداد 112 رکورد یافت میشود

ب: تمام متن :

جستجو در متن هر رکورد اطلاعاتی بانک انجام میشود.

برای مثال کاربر اگر کلمه "رضوی" را فقط بر اساس تمام متن جستجو نماید تعداد 253 رکورد یافت میشود

 

ج: منابع دیجیتالی :

جستجو فعلا در متن هر رکورد اطلاعاتی بانک انجام میشود.

برای مثال کاربر اگر کلمه "رضوی" را فقط بر اساس منابع دیجیتالی جستجو نماید تعداد 2 رکورد یافت میشود.

 

شرح تفصیلی هر یک از موارد فوق در ادامه مطرح خواهد شد.

 

 • پرسش و پاسخ :

در این یخش یکسری از سوالات عمومی از قبل مطرح شده به صورت سیاهه به همراه پاسخ هریک آمده است.

 • عناوین برجسته:

در این قسمت بر اساس رنکینگ منابعی که بالاترین مراجعه را داشته اند قابل مشاهده خواهد بود.

 • درختواره موضوعی:

مراجعه و استفاده از دو اصطلاحنامه جامع علوم اسلامی و اصفا از این طریق در صفحه اصلی گنجانده شده است.

 • منابع دیجیتالی :

در اینجا منابع دیجیتالی موجود در سایت با تقسیم بر اساس فرمت های آنها به 4 قسمت "متن" ، "صدا"، "تصویر" و "فیلم" موجود است که در حال حاضر گزینه "متن" قابل استفاده است و دیگر گزینه ها در مرحله تست میباشد.

 • تازه ها :

در این بخش بر اساس نظر و انتخاب مدیر سیستم مجموعه ای از کتابهای متناسب با زمان خاص یا موضوع خاص قابل مشاهده است و کاربر را از جستجو مجدد بی نیاز میسازد.

 • ثبت نام :

در این قسمت هر کاربری که تا قبل از این به صورت "میهمان" وارد سایت میشده است و طبیعتا دسترسی به تمام امکانات آن برایش مقدور نبوده با این عمل به صورت کاملا رایگان و در کمترین زمان ممکن میتواند از تمامی امکانات تعریف شده بر روی سیستم استفاده کند مواردی نظیر : مستندات ، کتابخانه شخصی ، فیش برداری و ... که در ادامه به هریک از اینها به صورت جداگانه و تفصیلی خواهیم پرداخت.

 • فهرست رکوردها :

با ورود به این قسمت شاهد 6 گزینه برای تعیین مدل جستجو خواهید بود که در ادامه جزییات آن ارائه می گردد:

الف. جستجوی ساده »

که قبلا گذشت در قسمت"جستجو در" امکان انتخاب فیلد خاص برای دامنه جستجو وجود دارد. "محدود به..." کاربر میتواند با تعیین ماده جستجو را در دامنه ای خاص دنبال کند در اینجا با کلید "CTRL" میتوان چند ماده جستجو انتخاب نمود. در هر دو مورد پیش فرض تمام موارد است.

- در این بخش "جستجو از درگاه اصطلاحنامه" توان کاربر را در تعیین ساختار جستجو مضاعف خواهد ساخت. البته باید کاربر با شناسه شخصی وارد نرم افزار شده باشد.

صفحه اصلی -> گزینه فهرست رکوردها (منوی اصلی) -> گزینه ساده -> دکمه جستجو از درگاه اصطلاحنامه

در این قسمت کاربر میتواند در "اصطلاح نامه علوم اسلامی " و "اصفا" جستجو داشته باشد. 

ب. جستجوی پیشرفته »

همانند ساده است با یک امکان جالب و اضافی و آن همان قابلیت استفاده از "عملگرهای منطقی" یا به عبارتی جستجوی ترکیبی است که به کاربر امکان بهره جستن از سه عملگر "و" ، "یا" و "بجز" را میدهد تا به نتایج مطلوب تری رهنمون گردد.

* قابلیت ویژه و منحصر به فردی که در این دو مدل جستجو قرار داده شده است امکان بهره گیری از "تاریخچه جستجو" است که به کاربری که با شناسه خاص خود ( نه به صورت میهمان) وارد سامانه شده باشد امکان فراهم آوری و مدیریت نتایج جستجوهای قبلیش را خواهد داد.

به دو روش امکان بازیابی و مدیریت جستجوهای قبلی فراهم می‌گردد:

 • جستجوهای جاری کاربر: شامل جستجوهای موقتی است که تا زمان به اتمام نرسیدن جلسه کاری کاربر باقی می‌ماند. کاربر می‌تواند از طریق انتخاب مورد جستجو، فهرست نتایج جستجو را بازیابی نموده و یا نتایج حاصل از جستجو را ترکیب و یا پالایش نماید.
 • جستجوهای ذخیره شده(فرمولهای جستجوی ذخیره‌شده): شامل مورد(های) جستجویی است که توسط کاربر از طریق ذخیره فرمول جستجو در فهرست نتایج جستجو ایجاد شده‌اند و تازمانیکه کاربر خود آنها را حذف نماید در فهرست فرمولهای ذخیره شده کاربر باقی می‌ماند.

- بعد از ورود به این بخش 5 گزینه "پالایش"، "ترکیب"، "حذف"، "مشاهده نتایج" و "بازگشت" نمایش داده میشود.

 • پالایش نتایج جستجو: با استفاده از مورد جستجوی انتخابی(مورد جستجوی قبلی) و با کلیک روی دکمه پالایش، می‌توانید جستجوی جدیدی را با تعیین شرط و فیلد مورد جستجو انجام دهید.
 • ترکیب نتایج جستجو: با انتخاب حداقل دو مورد جستجو از جستجوهای قبلی و کلیک روی دکمه ترکیب، می‌توانید جستجوی جدیدی را با دامنه گسترده‌تر یا محدودتر با مشخص نمودن نوع ترکیب نتایج(و ، یا ، جستجوی اول بدون جستجوی دوم ، جستجوی دوم بدون جستجوی اول) انجام دهید.
 • حذف: با انتخاب یک یا چند مورد جستجو از بخش تاریخچه جستجو، می‌توانید مورد(های) جستجوی انتخابی را از فهرست تاریخچه جستجو حذف نمایید.
 • مشاهده نتایج: با انتخاب مورد جستجو از فهرست تاریخچه جستجو و با کلیک روی دکمه مشاهده نتایج، امکان مشاهده فهرست نتایج جستجو فراهم می‌گردد.

ج. مرور»

در اینجا در مرحله نخست همان جستجوی ساده رخ میدهد اما نحوه نمایش آن به صورت خطی جهت مرور آسانتر کاربر است ولی در مرحله بعد که در پایین نتایج اولیه جستجو قابل استفاده است به کاربر اجازه استفاده از امکانات جستجوی ترکیبی را بر روی نتایج حاصل شده میدهد با این قابلیت کاربر از تکرار جستجوهای مختلف آسوده خاطر خواهد بود.

- در هر سه مدل جستجوی فوق گزینه هایی مثل "محدود به..." با همان قابلیت اولیه گنجانده شده است.

د.z3950  ساده »

همانند جستجوی ساده است با این تفاوت که یک امکان ویژه در این قسمت قرارداده شده است و آن استفاده از منابع دیگر سرورهای موجود در لیست اتصالات بین درگاهی این نرم افزار است برای نمونه کاربر میتواند در 4 فیلد "عنوان" ، "پدیدآور"، "َشابک" و"آزاد" با امکان ترکیب با دو جستجو گر "و" و "یا" به منابع مدنظر خود دسترسی پیدا کند. البته در هر یک از این فیلدها 5 قسمت دیگر جهت ریز کردن مدل و فرمول جستجو درنظر گرفته شده تا بهترین نتایج را ارائه دهد.

ه. z3950 پیشرفته »

همانند مدل قبلی است اما در آن کاربر میتواند با استفاده از گزینه "اضافه" براساس چند شرط و ترکیب منطقی آنها جستجو را در سرور های مدنظر انجام دهد .

 

 

و. z3950 مرور »

همانند قسمت قبل عمل میکند اما نتایج به صورت خطی برای مرور آسانتر کاربر نمایش داده میشود و در پایان مرحله نخست جستجوی مروری امکان جستجوی در نتایج مرور نیز با نشانه گذاری به دلخواه کاربر فراهم شده است. این قابلیت کاربر را از تکرار جستجو درهر یک از منابع به صورت جداگانه بی نیاز خواهد ساخت.

- در این 3 قسمت اخیر(جستجو بر اساس z3950) در سرورهایی غیر از "مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی" فعلا امکان دسترسی به متن منابع وجود ندارد و کاربر فقط میتواند وجود یا عدم وجود منبعی را با توجه به جستجوی خود استعلام کند.

*در تمامی 6 مدل جستجو در انتهای هر صفحه قسمت سبز رنگی با عنوان "راهنما" جهت ارائه نکات مهم برای کاربر گنجانده شده است.

*در تمامی 6 مدل جستجو در انتهای صفحه مشاهده رکوردها بعد از انتخاب موارد مد نظر کاربر (مثل تعیین تعداد رکوردها و انتخاب همه یا هیچ کدام که در بالای همان صفحه قرار دارد) امکاناتی نظیر "ذخیره یا چاپ نتایج جستجو" و ارسال به پست الکترونیکی اضافه شده است.

 * در صفحه نهایی مشاهده نتایج جستجو 2 امکان زیر نیز فراهم شده است :

مرتب‌سازی 

با جستجوی اطلاعات فراداده‌ای، نتایج جستجو بصورت پیش فرض براساس رتبه(وزن) اختصاصی مرتب می‌شوند. بدینصورت رکوردهایی که دارای رتبه(وزن) بالاتری هستند، در ابتدای فهرست نشان داده شده و با انتخاب فیلد مورد نظر از بخش مرتب‌سازی، امکان تغییر نحوه مرتب‌سازی فراهم می‌گردد.

مرتب‌سازی نتایج جستجو در دو سطح اول و دوم و براساس مقادیر عنوان، پدیدآور، ناشر، سال نشر، محل نشر، رده دیویی، رده کنگره، موضوع و شماره مدرک امکانپذیر است. مرتب‌سازی نتایج جستجو در سطح دوم، برای رکوردهایی که در سطح اول دارای مقدار یکسان هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 نتایج مرتبط 

در بخش نتایج مرتبط (سمت راست صفحه مشاهده نتایج جستجو)، فهرستی از موضوعات، پدیدآوران، ناشران و مدارک مرتبط با رکوردهای نتیجه جستجو نشان داده می‌شود. با تعیین نوع جستجو(جستجوی جدید یا پالایش) می‌توان فهرست نتایج را گسترده‌تر و یا محدودتر نمود.

به دو روش، دستیبابی به نتایج جستجوی مرتبط امکانپذیر است:

 • جستجوی جدید: با تعیین مقدار جستجوی جدید در نوع جستجو و انتخاب یک نتیجه مرتبط از بخشهای موضوع، پدیدآور، ناشر و نوع مدرک، جستجوی جدیدی در سطح تمامی مدارک کتابخانه و آرشیو انجام می‌گیرد و نتایج جدید نشان داده می‌شود.
 • پالایش: با تعیین مقدار پالایش در نوع جستجو و انتخاب نتیجه مرتبط از بخشهای موضوع، پدیدآور، ناشر و نوع مدرک، جستجوی جدیدی در سطح نتیجه جستجوی جاری انجام شده و نتایج جدید نشان داده می‌شود.

 

 • تمام متن :

در این قسمت کاربر میتواند با ورود کلمه مدنظر به جستجو در متن منابع دیجیتالی موجود در کتابخانه بپردازد.

 • همانند موارد سابق ، دارای دو بخش ساده و پیشرفته است.
 • از قابلیتهای ویژه بخش ساده، جستجو با حفظ اصالت است که بویژه در کلمات عربی کاربرد دارد.
 • در بخش پیشرفته امکاناتی نظیر جستجوی تلفیقی با استفاده از "اضافه" و "محدود به" قرار دارد.
 • قسمت "راهنما" در پایین هر بخش برای استفاده راحتتر کاربر درنظر گرفته شده است.

 

 • منابع دیجیتالی :

در این بخش ، امکان جستجو در منابع دیجیتالی صوت ، تصویر ، فیلم و متن بر حسب پارامترهای متعدد فراهم شده است :

 • به منظور جستجو در عنوان برای دستیابی به منبع یا منابع متنی مورد نظر، عبارت مد نظر را وارد نموده و دکمه را کلیک کنید.
 • همچنین برای جستجو براساس مشخصات ویژه فایل‌های متنی امکان جستجوی پیشرفته با انتخاب دکمه فراهم شده است.

 

اطلاعات در حال بروز رسانی می باشد ...

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.