نشست علمی روش‌شناسی دین پژوهی و اصطلاح نامه

نشست علمی روش‌شناسی دین‌پژوهی و اصطلاح‌نامه به همت مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی و با همکاری مرکز همکاری‌های علمی پژوهشی، مدیریت جنبش نرم‌افزاری، هشتم اردیبهشت‌ماه در سالن کنفرانس‌ مرکز همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، عباس حری از اساتید و فرهیختگان دانشگاهی به ارائه بازخوردی از روش‌شناختی اصطلاح‌نامه پرداخت و گفت: اصطلاح‌نامه ریشه در رشته زبان‌شناسی دارد و با واژه‌شناسی فقه‌الغة شروع شده است، از این رو می‌توان از روش‌های شناخته‌ای شده‌ای برای دستیابی به آن استفاده کرد.

وی با بیان این‌که آنچه ‌در واژه‌شناسی اتفاق می‌افتد ارائه معنا و ترکیبات و ساخت صفات و قیود از آن است، اظهار داشت: اصطلاح‌نامه معروف روژه فرانسوی، نخستین مصداقی است که می‌توان از آن به عنوان یک اصطلاح‌نامه نام برد.

این استاد دانشگاه تهران افزود: مبادی اصطلاح‌نامه از ابتدا دارای پیچیدگی نبوده بلکه به تدریچ دچار این تحول شده است و رشد آن زمانی اتفاق افتاد که از زبان‌شناسی منفک شده و به جای واژه اصطلاح، ترم به کار رفت.

وی با بیان این‌که اصطلاح به یک حوزه موضوعی خاص اختصاص دارد، اما زمانی که از ترمینولوژی صحبت می‌شود معنای اصطلاحات مطرح نشده بلکه روابط اصطلاحات مطرح می‌شود، ادامه داد: ترم‌شناسی از طریق مراجعه به متون پایه در هر رشته اتفاق می‌افتد و به دنبال آن استخراج اصطلاحات صورت می‌گیرد.

در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام محمدتقی سبحانی از اساتید حوزه علمیه قم به ارائه اهمیت اصطلاح‌نامه در فرایند دانش‌سازی پرداخت و ابراز داشت: اصطلاح‌نامه یا تزاروس به منظومه‌ای از واژگان مفاهیم وابسته به یک دانش گفته می‌شود که در نهایت در بردارنده کلیه معانی کلیدی و نمایانگر ساختار طبیعی آن دانش است.

حجت الاسلام سبحانی سخنان خود را با دو بخش "ابعاد کاربردی اصطلاح نامه ها" و "نقش راهبردی اصطلاح نامه ها" ارایه کرد.

وی افزود: شایع‌ترین کاربرد اصطلاح‌نامه، سامان‌بخشی و ذخیره‌سازی اطلاعات و دسترسی آسان‌تر به منابع و مدارک علمی است.

این استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که اصطلاح‌نامه را می‌توان از دریچه دیگر، عنصر مهم و کارساز در فرایند تولید دانش تلقی کرد با اشاره به نقش آن در ابعاد کاربردی، خاطرنشان کرد: هدف از نقش اصطلاح‌نامه در ابعاد کاربردی، کارکردهایی است که در هر پژوهش علمی اعم از فردی یا گروهی به کار می‌آید و هر پژوهشگری به صورت ملموس با آن سر و کار دارد.

وی نخستین گام در مسیر تولید دانش را دستیابی سریع به کامل‌ترین و آخرین اطلاعات علمی معرفی کرد و ادامه داد: اطلاعاتی که بتواند پژوهشگر را به مهم‌ترین دستاوردهای علمی در آن موضوع راهنمایی کند و پرسش‌های بی‌پاسخ و برجای مانده را نشان دهد از طریق یک نظام اطلاعاتی که برپایه تزاروس تنظیم شده، بهتر و بیشتر قابل دسترسی است.

حجت‌الاسلام سبحانی تصریح کرد: در پژوهش‌های سنتی بیشترین زمان تحقیق، مصروف گرد‌آوری اطلاعات و توصیف مفاهیم و نظریه‌های پیشین می‌شود، در حالی که در پژوهش‌های نوین، این‌گونه اطلاعات را از پیش داده‌های تحقیق به شمار می‌آورند و محقق کمترین زمان را برای دستیابی به اطلاعات پایه مصروف می‌دارد.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.