نشست تخصصی کاربرد اصطلاح نامه در فرایند پژوهشی در فلسفه و کلام

مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی با همکاری پژوهشکده فلسفه و کلام، نشستی تخصصی با عنوان «کاربرد اصطلاح نامه در فرایند پژوهش» در محل کنفرانس مرکز همایش های دفتر تبلیغات اسلامی در روز سه شنبه ۱۳/۱۱/۸۸ ساعت ۸ برگزار نمود. هدف از این نشست بررسی امکان سنجی استفاده از اصطلاح نامه های علوم اسلامی در پژوهشهای حوزه فلسفه و کلام بود.

در جلسه مذکور که با حضور مدیران و اعضای هیئت علمی دو مجموعه و معاون پژوهشی محترم پژوهشگاه برگزار گردید، سید مهدی طاهری (کارشناس مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی) ضمن بیان مقدمه ای درباره تاریخچه و دلایل ایجاد اصطلاح نامه ها به تعریف، اهداف، و ساختار آن پرداخت. ایشان در ادامه به رویکردهای جدید در تدوین اصطلاح نامه ها اشاره نموده و از توسعه روابط در جهت سازگاری با محیط و رسانه های جدید(الکترونیکی پیوسته)سخن گفت.

وی گفت: تطابق و هماهنگی اصطلاح نامه ها با پیشرفتها و تحولات حوزه فناوری های نوین اطلاعاتی موجب ایجاد انواع جدیدی از اصطلاح نامه ها(اصطلاح نامه بازیابی یا کاربر، اصطلاح نامه همایند واژه، اصطلاح نامه خودکار، و ...) گردیده است. کارشناس مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی سپس به انواع کاربردها و کارکردهای اصطلاح نامه ها در محیط های اطلاعاتی، و زمینه های پژوهشی و مطالعاتی پرداخت و بر کاربرد ویژه اصطلاح نامه در فرایند پژوهش تاکید نمود. همچنین طاهری دو کارکرد اصلی از اصطلاح نامه در فرایند پژوهش را ارائه زبان مشترک و روابط معنایی میان اصطلاحات و مفاهیم برشمرد و پیرامون بازتاب هر یک از آن کاربردها در هر یک از مراحل هفتگانه پژوهش - بر اساس مدل مارچینونینی - توضیحاتی ارائه نمود.

سپس رئیس مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی حجت الاسلام  دکتر محمدهادی یعقوب نژاد تاریخچه ای از فعالیت های تدوین اصطلاح نامه جامع علوم اسلامی در طول زمان نزدیک به دو دهه برای حاضران نشست ذکر نمود. دکتر محمدهادی یعقوب نژاد، سازمان کتابخانه ها، حوزه ها، موزه ها و مرکز استان قدس رضوی، موسسه فرهنگی و اصطلاع رسانی تبیان نور در دو سطح کتابخانه دیجیتالی و وب سایت تبیان، موسسه تحقیقات  و نشر معارف اهل البیت موسسه دار الحدیث ، کتابخانه ملی، کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و .. .را از جمله سازمانها و مراکز علمی و پژوهشی که از اصطلاح نامه علوم اسلامی برای مدیریت اطلاعات خود بهره مند گردیده اند، نام برد.
بخش پایانی جلسه به بحث و تبادل نظر کارشناسان مرکز و پژوهشکده اختصاص داشت. کارشناسان مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی به پرسشهای کارشناسان پژوهشکده فلسفه و کلام در خصوص کاربردهای ویژه اصطلاح نامه علوم اسلامی در پژوهشهای حوزه فلسفه و کلام پاسخ دادند. در پایان تمامی حاضران جلسه، بر ادامه نشست های تخصصی مرتبط تاکید نمودند.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.