نشست تخصصی نمایشگاه بین المللی کتاب

نشست تخصصی" نقش اصطلاح نامه در مدیریت اطلاعات علوم قرآنی " با حضور حجج اسلام آقایان : محمد هادی یعقوب نژاد ( رئیس مرکز اطلاعات و مدارك اسلامی ) ، سید تقی واردی ( مدیر گروه نمایه سازی مركز ) و عبدالرحیم سلیمانی ( مدیر گروه اصطلاح نامه و فرهنگ نامه مركز ) و مهندس سید مهدی طاهری ( كارشناس ارشد مركز ) در روز چهارشنبه 23 / 2 / 1388 ، از ساعت 14 تا 30 / 15 در سالن نشست ها و كارگاه های آموزشی نمایشگاه بین المللی كتاب واقع در مصلای تهران به توسط موسسه كتاب ایران و انجمن كتابداری و اطلاع رسانی برگزار شد و تعدادی از دانش پژوهان و دانش جویان رشته های علوم قرآنی و كتاب داری و اطلاع رسانی در آن حضور یافتند.

در آغاز این نشست آقای مهندس طاهری به عنوان دبیر جلسه در باره كاربرد اصطلاح نامه در مدیریت اطلاعات و مراحل سه گانه فرایند مدیریت اطلاعات علوم قرآنی مطالبی را بیان داشت.


پس از آن حجت الاسلام سلیمانی در باره نقش اصطلاح نامه در مدیرت مجموعه سازی های منابع علوم قرانی سخن گفت و در این باره اظهار داشت : با توجه به گسترده شدن موضوعات فرعی هر یك از علوم ، از جمله علوم قرآنی و متورم شدن روز افزون اطلاعات آن ، چاره ای جز متوسل شدن به اصطلاح نامه نیست.

وی فرایند مجموعه سازی را در موارد ذیل بر شمرد : استفاده از اصطلاح نامه ، نیاز سنجی ، شناسایی منابع مرتبط ، ارزیابی منابع شناسایی شده.

سخنران بعدی حجت الاسلام واردی بود كه در باره نقش اصطلاح نامه در پرداش و سازماندهی علوم قرآنی مطالبی را بیان داشت. وی یادآور شد : بخش پردازش و سازماندهی اطلاعات علوم قرآنی در میان مراحل دیگر فرایند مدیریت اطلاعات این رشته ، نقش محوری دارد . به گونه ای كه بدون در نظر گرفتن آن ، مدیریت اطلاعات معنی و مفهوم نخواهد داشت

هم چنین یادآور شد : در نمایه سازی علوم قرآنی به دو چیز بیش از همه توجه شده ؛ یكی استفاده از واژگان كنترل شده ( یعنی همان اصطلاح نامه علوم قرآنی ) و دیگری نگاه كاربر محوری .

وی مراحل نمایه سازی علوم قرآنی را بیان و با نمایش درآوردن آن از طریق نرم افزار ورود اطلاعات مركز اطلاعات و مدارك اسلامی و مقایسه آن با برخی از منابع علوم قرآنی ( مانند البیان و الاتقان ) موفقیت های نمایه سازی علوم قرآنی در راستای سازماندهی بهینه آن ، تشریح نمود.

سپس حجت الاسلام یعقوب نژاد در باره نقش اصطلاح نامه در فرایند اشاعه و بازیابی مطالبی را بیان كرد و در مقدمه گفتارش گفت :

از آن جا كه اصطلاح نامه نظام معنا شناسی واژگان كلیدی را در حوزه های معرفتی نشان داده و در نهایت به ترسیم درختواره ( نظام واره ) علم منتهی می شود و در واقع الگوریتم معنایی حاكم بر علم و نقشه پشت صحنه علم را به نمایش می گذارد ، از این رو در مراحل مختلف " مدیریت اطلاعات " نقشی بنیادی ایفا می كند. بدیهی است این نقش دقیق و منطقی ، آگاهی ما را نسبت به داشته های علمی افزایش می دهد و در مرحله فراهم آمدی اطلاعات ، سازماندهی اطلاعات و بازیابی اطلاعات تاثیر فوق العاده دارد.الحمد لله همكاران محترم به دو مرحله از این سه مرحله پرداختند.

اما درباره نقش اصطلاح نامه در بازیابی اطلاعات ، بحث های مختلفی وجود دارد كه به تناسب فرصت محدود به برخی از آن ها اشاره می كنم :

1) مرور اطلاعات (Browsing ) در بازیابی .

یك مرحله خیلی سطحی ، مرور اطلاعات یا تورق اطلاعات است كه اصطلاح نامه با توجه به بخش های مختلف الفبایی ، نظام یافته ، ترسیمی و چرخشی می تواند به كاربران كمك كند.

2) جستجوی اطلاعات .

در جستجوی اطلاعات سه بحث عمده وجود دارد كه عبارتند از : فرایند بازیابی ، سطوح بازیابی و كیفیت بازیابی .

اصطلاح نامه در هر سه مورد نقش انحصاری دارد.

وی در پایان به " پایگاه تخصصی علوم قرآنی " اشاره نمود كه بر اساس اصطلاح نامه علوم قرآنی توسط محققان حوزه علمیه قم در مركز اطلاعات و مدارك اسلامی تهیه و تولید شده است و در این پایگاه علاوه بر امكانات متنوع و داده های علمی فراوان ، در حدود 50 جلد از كتاب های مرجع و مهم این رشته تخصصی نمایه سازی شده و در آینده نزدیك تكثیر و توزیع خواهد شد.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.