رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در جلسه مشترک با مدیر آزمایشگاه تحقیقاتی داده کاوی گفت:

فضای مجازی از اولویت های حوزه فناوری اطلاعات این پژوهشگاه است.
جلسه مشترک رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به همراه مدیران فن آوری اطلاعات این پژوهشگاه با مدیر آزمایشگاه داده کاوی دانشگاه علم و صنعت، پنجشنبه 12 مرداد ماه سال‌جاری برگزار شد.

در این نشست، ابتدا دکتر میرعرب مدیر گروه اشاعه اطلاعات پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، با بیان توضیحاتی در رابطه با محصولات پیاده‌سازی شده توسط ظرفیت‌های داخلی فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دو هدف مهم تشکیل این جلسه را استفاده از ظرفیت‌های بیرونی حوزه فناوری اطلاعات و اخذ راهنمایی نسبت به محصولات موجود جهت توسعه و بهینه‌سازی آن‌ها بیان کرد.
وی دوفصلنامه الکترونیکی "مدیریت دانش اسلامی" را یکی از زمینه‌های تبادل دانش بین پژوهشگاه و دانشگاه، در حوزه فناوری اطلاعات دانست افزود: استفاده از پایگاه های داده موجود اعم از اصطلاح‌نامه علوم اسلامی، پرتال قرآن و سایر پایگاه‌ها، نقطه خوبی برای آغاز این همکاری است.
در ادامه مهندس پهلوانی رئیس اداره فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ضمن معرفی ساختار فناوری اطلاعات پژوهشگاه گفت: استفاده از ظرفیت‌های غنی داده‌ای، در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم را بستری مناسب برای این تعامل می‌باشد.
در بخش دیگر، دکتر مینایی مدیر مسئول آزمایشگاه تحقیقاتی داده کاوی دانشگاه علم و صنعت ایران، ضمن ابراز خرسندی از شرایط موجود فناوری اطلاعات در پژوهشگاه، رویکرد و نگاه مدیریتی فعلی در پژوهشگاه را زمینه‌ای مناسب برای تعامل در حوزه‌های فناورانه دانست و تصریح کرد: استفاده از تکنولوژی‎های روز دنیا همانند داده-کاوی و متن کاوی جهت بهره‎بردای ظرفیت غنی داده‎ای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، می‌تواند در برخی مسائل راه‌گشای نظام نیز باشد مانند مرکز ملی پاسخگویی به شبهات یکی از مراکز بسیار مهمی است که با تحلیل داده‌های آن می‌توان بسیاری از شبهات را برطرف نمود و بستری مناسب را برای پاسخگویی در حوزه علوم اسلامی فراهم کرد.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران، همچنین پرداختن به مباحث نظری مانند یادگیری عمیق، شبکه‌های عصبی، ترجمه ماشینی، خلاصه‌سازی و درک انتزاعی متن و ... توسط ماشین را در آینده برای بالابردن سطح علمی حوزه فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، بسیار مناسب ارزیابی نمود.
دکتر مینایی، اشاعه اطلاعات در بسترهایی همچون شبکه‌های اجتماعی را یکی از ابزارها و بسترهای مناسب برای تبادل در سطح بین اللملی دانست و ادامه داد: بهره‌برداری از مدیاهای تعاملی که می‌تواند اثربخشی فزاینده‌ای در جهان کنونی ایجاد نماید، از نیازهایی است نگاه عمیق‎تری را می‌طلبد.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر لک‌زایی معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، حمایت از حوزه فناوری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی را یک اصل در مدیریت کنونی دانست و اعلام کرد: ورود به دنیای فضای مجازی و استفاده حداکثری از ظرفیت این حوزه، از اولویت‌های حوزه فناوری اطلاعات پژوهشگاه می‌باشد.
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پایان گفت: تعامل با سایر بخش‎های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و مراکز حوزوی داخلی و خارجی می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد، که ما در حال حاضر به دنبال هم‌افزایی در این زمینه بوده و آمادگی خود را برای امضای تفاهم‌نامه و در اختیار قرار دادن داده‌های مورد نیاز اعلام می‌نماییم.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

آمار بازدیدهای سایت

امروزامروز3530
دیروزدیروز5430
هفته جاریهفته جاری34780
ماه جاریماه جاری93704
کل بازدیدهاکل بازدیدها5874850
اعضای حاضر 0
مهمان 105

آخرین نظرات بخش اخبار

 • اکبر
  سلام البته از مجموعه های داخل دفتر تبلیغات این لینک دیده نمی شود
   
 • مدیر سایت
  مشکلی در لینک رویت نشد، شاید بصورت لحظه ای اشکالی بوده است
   
 • اکبر
  سلام این آدرس که دادید کار نمی کنه
   
 • حسن محمدی
  1234
   
 • محمد
  سلام شما باید یکی از آن گزینه ها را تیک بزنید ولی الزامی نیست
   
 • احمد
  سلام بنده نظرم دادم جوابش را در یافت کردم ولی ثبت نام من به مشکل برخورده است ...
   
 • احمد
  تشکر و سپاس از مسولین محترم سایت که با ارائه این منابع بسیار غنی اسلامی ...
   
 • هادی
  به این سایت خوب رای مثبت میدهم
   
 • سید آصف حسینی
  نقش جنبش اخوان المسلمین درتحولات افغانستان
   
 • کتابخانه دیجیتالی
  سلام علیکم اگر لطف کنید نمونه ای ( از لحاظ موضوع دهی و رده بندی دارای خطای ...
   
 • هما
  با سلام و خسته نباشید ادرس ایمیل اقای چرنینکو رو لطف کنین برام ارسال کنین ...
   
 • کتابدار
  اکثر منابع وارد شده از لحاظ موضوع دهی و رده بندی دارای خطای فاحش است و برخی ...
   
 • موسسه تدوین و نشر اث
  سلام. در صورت امکان ایمیل آقای تاراس چرنینکو محقق و مترجم شیعه را که اهل ...
   
 • مهدی
  برای همین است که بقول رهبر عزیز انقلاب : دفتر تبلیغات اسلامی نماد روشنفکری حوزه ...
   
 • طلبه
  سلام میخواستم عرض کنم که اصطلاحنامه بسیار کار مفید و با ارزشی است اما نمیدونم ...