برایند محتوایی و فنی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی :

پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی رونمایی شد.
پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی در چهار بخش اصطلاح نامه ،فرهنگ نامه، نمایه و منابع با حضور رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی رونمایی شد.

مراسم رونمایی از پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی با حضور جمعی از پژوهشگران و طلاب حوزه علمیه پیش از ظهر یکشنبه 3 اردیبهشت ماه سال جاری، در سالن همایش های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.
سخنرانان این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و حجج اسلام محمدهادی یعقوب نژاد معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و عبدالرحیم سلیمانی بهبهانی رییس پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و همچنین دکتر مازیار امیرحسینی عضو هیأت علمی سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزی بودند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر لک زایی در این مراسم که با حضور بیش از صدنفر از طلاب، اساتید، پژوهشگران و اعضای هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی همراه بود، با بیان این که بخش زیادی از اصطلاحات علوم اسلامی در اصطلاح نامه علوم اسلامی جمع آوری شده است، گفت: امیدواریم در آینده نزدیک اصطلاح نامه جامع و به روز علوم اسلامی را تکمیل و در اختیار پژوهشگران قرار دهیم.
معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، با اشاره به ضرورت روی آوردن به فناوری های نوین، خاطرنشان کرد: لازمه آن شناخت فناوری ها و آشنایی تخصصی با علوم اسلامی و همچنین جامعیت در ساماندهی مکتوبات، صوت، تصاویر و فیلم ها است که البته ما در این جهت نیاز به توجه بیشتری داریم، چراکه در پژوهشگاه کرسی ها و نشست های علمی فراوانی برگزار می شود ولی ما در بخش ارائه هنوز ضعف داریم و  البته بهره گیری از اشکال مختلف اشاعه دانش از جمله اصطلاح نامه، نمایه، فرهنگ نامه و دایرة المعارف ها نیز باید با قدرت بیشتری دنبال شود.
همچنین حجت الاسلام یعقوب نژاد از مدیریت و سازماندهی بیش از 320 هزار اصطلاح در حوزه علوم اسلامی در پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی خبرداد و آن را نتیجه تلاش 25 ساله پژوهشگران علوم اسلامی دانست.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب که تولید علم را از حوزه و دانشگاه درخواست می کنند در حقیقت مبتنی بر همین گونه فعالیت های مدیریتی در اطلاعات اسلامی است، چرا که تولید علم مبتنی بر داشته ها است  و بدون داشته ها نمی توانیم در جاده تولید قدم برداریم یعنی باید با نگاهی به گذشته به سمت آینده حرکت کنیم.
حجت الاسلام عبدالرحیم سلیمانی بهبهانی رییس پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی در این مراسم ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم(ع) اظهار داشت: در حوزه مدیریت اطلاعات و دانش، سه امر دخیل هستند: محتوا، سازماندهی، و ابزار اشاعه. بر خلاف باور سطحی، رابطه میان دو رکن اخیر (مدل های سازماندهی و ابزار اشاعه) با رکن اول (محتوا)، رابطه یک سویه نیست، بلکه این دو، به نوعی زمینه ساز تولید محتوا و گسترش دانش هم هستند، و رابطه دو سویه ای میان این سه رکن برقرار است، و همین امر، اهمیت نسخه جدید پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی را- که امروز شاهد رونمایی آن هستیم- مضاعف می کند.
وی با بیان اینکه پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی نتیجه تلاش چندین ساله پژوهشگران و اساتید حوزه است، خاطرنشان کرد: این پایگاه بستر خوبی برای اشاعه و نشر اطلاعات بوده و می تواند با توجه به آزمون و و خطاهایی که پشت سر گذاشته است، زمینه ساز فعالیت های پژوهشی دیگر در بُعد مدارک اسلامی باشد.
در ادامه دکتر مازیار امیرحسینی با اشاره به مدیریت دانش در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، اظهار داشت: به عقیده من تنها جایی که کارهای زیرساختی زیادی در آن صورت گرفته همین پژوهشگاه بوده است و تنها جایی که حوزه هستی شناسی و اصطلاح نامه ها را کاربردی کرده دفتر تبلیغات بوده است.
وی با اشاره به مدل راهبردی مدیریت دانش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ابراز داشت: در پژوهشگاه راهبردهای پژوهشی، راهبردهای اشاعه و راهبردهای ارزشیابی در نظر گرفته شده که برگرفته شده از نظام دانش محور کشور است و خود منجر به اولویت های پژوهشی، اولویت های اشاعه و اولویت های ارزشیابی می شود.
وی با اشاره به ضرورت شکل گیری نظام مدیریت دانش در دفتر تبلیغات اسلامی از لزوم راه اندازی شبکه اجتماعی معارف اسلامی خبرداد و عنوان داشت: مراحل این نظام به ترتیب شکل گیری شورا و دبیرخانه نظام مدیریت دانش، تدوین نقشه راه، تدوین پرتکل های ارتباطی، ابلاغ سند راهبری و تدوین طرح های اجرایی است و در نهایت می توانیم «ایجاد و راهبری سازمان مجازی تبلیغات اسلامی» را به عنوای الگویی تمام عیار در جهان اسلام به عنوان هدفی عالی در نظر بگیریم.
در پایان دکتر علی میرعرب، رییس گروه اشاعه اطلاعات و دانش این پژوهشکده، با اشاره به سیر تکاملی پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی، خاطرنشان کرد: ما کار خودمان را از نرم افزار «لَن» آغاز و در ادامه امکاناتی به آن اضافه کردی که نرم افزارهای «التمهید»، «خطیب»، «مطهر»، «پایگاه تخصصی اصول فقه» و «علوم قرآن» از دل آن خارج شد و بعد از آن به نرم افزار تحت وب رسیدیم و هم اکنون جهت نسخه جدید آن طراحی شد و بعد از نیازسنجی ها و بررسی اشکالات مطرح شده به پایگاه جدید روی آوردیم که امروز رونمایی می شود.
وی در پایان عنوان کرد: در بخش اصطلاح نامه بالای 460 هزار مورد بارگذاری شده که فعلا 320 هزار مورد آن قابل مشاهده است و همچنین 99 هزار مدخل فرهنگ نامه ای در سایت قرار داده شده و در بخش نمایه سازی بالای 120 هزار مورد بارگذاری شده که در حال حاضر 100 هزار مورد نمایش داده می شود و همگی این موارد در موتور جستجو به راحتی قابل دست رسی است.
در پایان این مراسم که از سوی پژوهشکده مدیریت و مدارک اسلامی و اداره همکاری های علمی و پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی با حضور رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، رونمایی و راه اندازی شد.

دیدگاه‌ها  

 
#3 اکبر 1396-02-18 11:54
سلام
البته از مجموعه های داخل دفتر تبلیغات این لینک دیده نمی شود
نقل قول
 
 
#2 مدیر سایت 1396-02-15 10:45
به نقل از اکبر:
سلام
این آدرس که دادید کار نمی کنه

مشکلی در لینک رویت نشد، شاید بصورت لحظه ای اشکالی بوده است
نقل قول
 
 
#1 اکبر 1396-02-10 08:10
سلام
این آدرس که دادید کار نمی کنه
نقل قول
 

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

محصولات نرم افزاری

پایگاه تخصصی علوم قرآنی

پایگاه تخصصی علوم قرآنی

توضیحات:اصطلاح نامه: شامل حدود11000 اصطلاح علوم قرآنی و بیش از 5000 اصطلاح علوم مرتبط (بعنوان پایه در سازمانده...

پایگاه تخصصی اصول فقه

پایگاه تخصصی اصول فقه

توضیحات:متن کامل 376 جلد از 160 عنوان کتاب های اصولی مرجع همراه با شناسنامه کامل6000 نمایه از 120 جلد کتاب اص...

مطهر نسخه 3,5

مطهر نسخه 3,5

توضیحات: متن 90 جلد(59 عنوان)اثر منتشر شده از استاد مطهریدسترسی به محتوای آثار از طریق نمایه، کلید واژه، لفظ و...

التمهید فی علوم القرآن

التمهید فی علوم القرآن

توضیحات: متن کامل 10 جلد کتاب التمهید فی علوم القرآن، که یکی از آثار برجسته در حوزه علوم قرآنی می باشد.ارائه م...

نجم (آثار علامه حسن زاده دام ظله)

نجم (آثار علامه حسن زاده دام ظله)

توضیحات: 45 جلد از آثار آیت الله حسن زاده آملی به همراه نمایه های موضوعی و کلید واژه ای جستجوی متنوع لغوی و تر...

خطیب (آثار مرحوم فلسفی)

خطیب (آثار مرحوم فلسفی)

توضیحات: 13 جلد از آثار مرحوم حجت الاسلام والمسلمین فلسفی به همراه نمایه های موضوعی و کلیدواژه جستجوی متنوع لغ...

«
»

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.