برایند محتوایی و فنی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی :

پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی رونمایی شد.
پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی در چهار بخش اصطلاح نامه ،فرهنگ نامه، نمایه و منابع با حضور رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی رونمایی شد.

مراسم رونمایی از پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی با حضور جمعی از پژوهشگران و طلاب حوزه علمیه پیش از ظهر یکشنبه 3 اردیبهشت ماه سال جاری، در سالن همایش های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.
سخنرانان این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و حجج اسلام محمدهادی یعقوب نژاد معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و عبدالرحیم سلیمانی بهبهانی رییس پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و همچنین دکتر مازیار امیرحسینی عضو هیأت علمی سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزی بودند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر لک زایی در این مراسم که با حضور بیش از صدنفر از طلاب، اساتید، پژوهشگران و اعضای هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی همراه بود، با بیان این که بخش زیادی از اصطلاحات علوم اسلامی در اصطلاح نامه علوم اسلامی جمع آوری شده است، گفت: امیدواریم در آینده نزدیک اصطلاح نامه جامع و به روز علوم اسلامی را تکمیل و در اختیار پژوهشگران قرار دهیم.
معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، با اشاره به ضرورت روی آوردن به فناوری های نوین، خاطرنشان کرد: لازمه آن شناخت فناوری ها و آشنایی تخصصی با علوم اسلامی و همچنین جامعیت در ساماندهی مکتوبات، صوت، تصاویر و فیلم ها است که البته ما در این جهت نیاز به توجه بیشتری داریم، چراکه در پژوهشگاه کرسی ها و نشست های علمی فراوانی برگزار می شود ولی ما در بخش ارائه هنوز ضعف داریم و  البته بهره گیری از اشکال مختلف اشاعه دانش از جمله اصطلاح نامه، نمایه، فرهنگ نامه و دایرة المعارف ها نیز باید با قدرت بیشتری دنبال شود.
همچنین حجت الاسلام یعقوب نژاد از مدیریت و سازماندهی بیش از 320 هزار اصطلاح در حوزه علوم اسلامی در پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی خبرداد و آن را نتیجه تلاش 25 ساله پژوهشگران علوم اسلامی دانست.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب که تولید علم را از حوزه و دانشگاه درخواست می کنند در حقیقت مبتنی بر همین گونه فعالیت های مدیریتی در اطلاعات اسلامی است، چرا که تولید علم مبتنی بر داشته ها است  و بدون داشته ها نمی توانیم در جاده تولید قدم برداریم یعنی باید با نگاهی به گذشته به سمت آینده حرکت کنیم.
حجت الاسلام عبدالرحیم سلیمانی بهبهانی رییس پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی در این مراسم ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم(ع) اظهار داشت: در حوزه مدیریت اطلاعات و دانش، سه امر دخیل هستند: محتوا، سازماندهی، و ابزار اشاعه. بر خلاف باور سطحی، رابطه میان دو رکن اخیر (مدل های سازماندهی و ابزار اشاعه) با رکن اول (محتوا)، رابطه یک سویه نیست، بلکه این دو، به نوعی زمینه ساز تولید محتوا و گسترش دانش هم هستند، و رابطه دو سویه ای میان این سه رکن برقرار است، و همین امر، اهمیت نسخه جدید پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی را- که امروز شاهد رونمایی آن هستیم- مضاعف می کند.
وی با بیان اینکه پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی نتیجه تلاش چندین ساله پژوهشگران و اساتید حوزه است، خاطرنشان کرد: این پایگاه بستر خوبی برای اشاعه و نشر اطلاعات بوده و می تواند با توجه به آزمون و و خطاهایی که پشت سر گذاشته است، زمینه ساز فعالیت های پژوهشی دیگر در بُعد مدارک اسلامی باشد.
در ادامه دکتر مازیار امیرحسینی با اشاره به مدیریت دانش در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، اظهار داشت: به عقیده من تنها جایی که کارهای زیرساختی زیادی در آن صورت گرفته همین پژوهشگاه بوده است و تنها جایی که حوزه هستی شناسی و اصطلاح نامه ها را کاربردی کرده دفتر تبلیغات بوده است.
وی با اشاره به مدل راهبردی مدیریت دانش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ابراز داشت: در پژوهشگاه راهبردهای پژوهشی، راهبردهای اشاعه و راهبردهای ارزشیابی در نظر گرفته شده که برگرفته شده از نظام دانش محور کشور است و خود منجر به اولویت های پژوهشی، اولویت های اشاعه و اولویت های ارزشیابی می شود.
وی با اشاره به ضرورت شکل گیری نظام مدیریت دانش در دفتر تبلیغات اسلامی از لزوم راه اندازی شبکه اجتماعی معارف اسلامی خبرداد و عنوان داشت: مراحل این نظام به ترتیب شکل گیری شورا و دبیرخانه نظام مدیریت دانش، تدوین نقشه راه، تدوین پرتکل های ارتباطی، ابلاغ سند راهبری و تدوین طرح های اجرایی است و در نهایت می توانیم «ایجاد و راهبری سازمان مجازی تبلیغات اسلامی» را به عنوای الگویی تمام عیار در جهان اسلام به عنوان هدفی عالی در نظر بگیریم.
در پایان دکتر علی میرعرب، رییس گروه اشاعه اطلاعات و دانش این پژوهشکده، با اشاره به سیر تکاملی پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی، خاطرنشان کرد: ما کار خودمان را از نرم افزار «لَن» آغاز و در ادامه امکاناتی به آن اضافه کردی که نرم افزارهای «التمهید»، «خطیب»، «مطهر»، «پایگاه تخصصی اصول فقه» و «علوم قرآن» از دل آن خارج شد و بعد از آن به نرم افزار تحت وب رسیدیم و هم اکنون جهت نسخه جدید آن طراحی شد و بعد از نیازسنجی ها و بررسی اشکالات مطرح شده به پایگاه جدید روی آوردیم که امروز رونمایی می شود.
وی در پایان عنوان کرد: در بخش اصطلاح نامه بالای 460 هزار مورد بارگذاری شده که فعلا 320 هزار مورد آن قابل مشاهده است و همچنین 99 هزار مدخل فرهنگ نامه ای در سایت قرار داده شده و در بخش نمایه سازی بالای 120 هزار مورد بارگذاری شده که در حال حاضر 100 هزار مورد نمایش داده می شود و همگی این موارد در موتور جستجو به راحتی قابل دست رسی است.
در پایان این مراسم که از سوی پژوهشکده مدیریت و مدارک اسلامی و اداره همکاری های علمی و پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی با حضور رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، رونمایی و راه اندازی شد.

دیدگاه‌ها  

 
#3 اکبر 1396-02-18 11:54
سلام
البته از مجموعه های داخل دفتر تبلیغات این لینک دیده نمی شود
نقل قول
 
 
#2 مدیر سایت 1396-02-15 10:45
به نقل از اکبر:
سلام
این آدرس که دادید کار نمی کنه

مشکلی در لینک رویت نشد، شاید بصورت لحظه ای اشکالی بوده است
نقل قول
 
 
#1 اکبر 1396-02-10 08:10
سلام
این آدرس که دادید کار نمی کنه
نقل قول
 

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

آمار بازدیدهای سایت

امروزامروز3538
دیروزدیروز5430
هفته جاریهفته جاری34788
ماه جاریماه جاری93712
کل بازدیدهاکل بازدیدها5874858
اعضای حاضر 0
مهمان 136

آخرین نظرات بخش اخبار

 • اکبر
  سلام البته از مجموعه های داخل دفتر تبلیغات این لینک دیده نمی شود
   
 • مدیر سایت
  مشکلی در لینک رویت نشد، شاید بصورت لحظه ای اشکالی بوده است
   
 • اکبر
  سلام این آدرس که دادید کار نمی کنه
   
 • حسن محمدی
  1234
   
 • محمد
  سلام شما باید یکی از آن گزینه ها را تیک بزنید ولی الزامی نیست
   
 • احمد
  سلام بنده نظرم دادم جوابش را در یافت کردم ولی ثبت نام من به مشکل برخورده است ...
   
 • احمد
  تشکر و سپاس از مسولین محترم سایت که با ارائه این منابع بسیار غنی اسلامی ...
   
 • هادی
  به این سایت خوب رای مثبت میدهم
   
 • سید آصف حسینی
  نقش جنبش اخوان المسلمین درتحولات افغانستان
   
 • کتابخانه دیجیتالی
  سلام علیکم اگر لطف کنید نمونه ای ( از لحاظ موضوع دهی و رده بندی دارای خطای ...
   
 • هما
  با سلام و خسته نباشید ادرس ایمیل اقای چرنینکو رو لطف کنین برام ارسال کنین ...
   
 • کتابدار
  اکثر منابع وارد شده از لحاظ موضوع دهی و رده بندی دارای خطای فاحش است و برخی ...
   
 • موسسه تدوین و نشر اث
  سلام. در صورت امکان ایمیل آقای تاراس چرنینکو محقق و مترجم شیعه را که اهل ...
   
 • مهدی
  برای همین است که بقول رهبر عزیز انقلاب : دفتر تبلیغات اسلامی نماد روشنفکری حوزه ...
   
 • طلبه
  سلام میخواستم عرض کنم که اصطلاحنامه بسیار کار مفید و با ارزشی است اما نمیدونم ...