دومین کنفرانس «کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری»

انتخاب و معرفی کتابخانه دیجیتالی دفتر در سطح ملی
کارشناس کتابخانه دیجیتال پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، در دومین کنفرانس «کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری»، به ارائه این تجربه ملی تحت عنوان «کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی» پرداخت.

مهندس یحیی عیوضی، کارشناس و مدیر نرم افزار کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، اساس یک کتابخانه دیجیتالی را مبتنی بر محتوا دانست و اظهار داشت: پژوهش بعنوان یکی از اساسی‌ترین اصول شکل‌گیری هر پژوهشکده است و بعنوان اصل اول در ارایه خدمات پژوهشی و استفاده صحیح از تکنولوژی و برنامه ریزی سیستمی نقش غیرقابل انکاری دارد.
وی افزود: رشد و توسعه تکنولوژی جهت دستیابی به زمینه‌های هرچه بهتر و مساعدتر به منظور کمک به ارتقاء کیفیت پژوهش وتلاش در جهت ارایه خدمات مناسب پژوهشی است.
به گفته وی، کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی سعی می‌کند تا با برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی خدمات پژوهشی در حیطه وظایف محوله و تلاش در جهت استفاده از اصول مدیریت کیفیت جامع، بهره‌مندی از فناوری نوین در تسریع و کارآمدسازی  فرآیندها و با استفاده از قابلیت‌های مرتبط با مالکیت فکری در نرم افزارهای کتابخانه‌های دیجیتالی منابع را به روزرسانی کند.
کارشناس و مدیر نرم افزار کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در مورد این کتابخانه افزود: کليه خدمات، فعاليت‌ها، برنامه ريزي‌ها و تلاش‌هايي که در اين کتابخانه انجام مي گيرد همه در راستاي تحقق اهداف پژوهشي است. پژوهش به عنوان یکی از اساسی ترين اصول شکل گيری هر پژوهشکده می‌باشد و همچنين به عنوان اصل اول در  ارائه خدمات پژوهشی و استفاده صحيح از تکنولوژی و برنامه ریزی سیستمی نقش غير قابل انکاری دارد. بدیهی است که اين مهم بايستی با برنامه ريزی صحيح، دقيق و عملکرد گسترده و فراگير سازماندهی گردد.

مهندس یحیی عیوضی، در ادامه گفت : در ده سال گذشته کوشش بسياري در جهت ابداع روش‌هاي گوناگون به منظور بهبود ارائه خدمات اطلاعاتی و ارتقائ کيفيت در کتابخانه دیجیتالی انجام گرفته است. رشد و توسعه تکنولوژي، جهت دستيابي به زمينه هاي هر چه بهتر و مساعدتر بمنظور کمک به ارتقاء کيفيت پژوهش و تلاش در جهت ارائه خدمات مناسب پژوهشی است.
مدیر نرم افزار کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در پایان تصریح کرد: کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی سعی خواهد نمود تا با برنامه ريزي، نظارت و ارزيابي خدمات پژوهشی در حيطه وظایف محوله و تلاش در جهت استفاده از اصول مديريت كيفيت جامع و بهره‌مندي از فن‌آوري نوين در تسريع و كارآمد سازي فرآيندها و با استفاده از قابلیت های مرتبط با مالکیت فکری در نرم افزارهای کتابخانه های دیجیتالی منابع را بروزرسانی نماید و در جلب رضايت اعضاي محترم هيات علمي، محققان ، پژوهشگران و کاربران مجازی گام برداشته و نهایت همت خود را براي پاسخ  به نيازهاي ايشان صرف کند.

قابل ذکر است، در این کتابخانه دیجیتالی به آدرس http://dl.islamicdoc.org تا کنون بیش از یکصد هزار رکورد منابع الکترونیکی اعم از کتب، مقالات و پایان نامه بر اساس فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی – موضوعی مبتنی بر اصطلاح نامه های تدوین شده پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی ساماندهی شده است، که از این تعداد،  حدود 27100 عنوان کتاب، 3535 عنوان مقاله و بیش از 70 هزار عنوان پایان نامه (9500 پایان نامه کشورهای اسلامی و 10500 پایان نامه حوزوی و 52000 پایان نامه لاتین و دانشگاهی) می‌باشد.

دومین کنفرانس ملی کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری  توسط  گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی و همکاری انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران مورخ ۴ اسفند ۱۳۹۵ در سالن همایش‌های دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد، که "کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم" به عنوان تجربه موفق ملی برگزیده شد.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

محصولات نرم افزاری

پایگاه تخصصی علوم قرآنی

پایگاه تخصصی علوم قرآنی

توضیحات:اصطلاح نامه: شامل حدود11000 اصطلاح علوم قرآنی و بیش از 5000 اصطلاح علوم مرتبط (بعنوان پایه در سازمانده...

پایگاه تخصصی اصول فقه

پایگاه تخصصی اصول فقه

توضیحات:متن کامل 376 جلد از 160 عنوان کتاب های اصولی مرجع همراه با شناسنامه کامل6000 نمایه از 120 جلد کتاب اص...

مطهر نسخه 3,5

مطهر نسخه 3,5

توضیحات: متن 90 جلد(59 عنوان)اثر منتشر شده از استاد مطهریدسترسی به محتوای آثار از طریق نمایه، کلید واژه، لفظ و...

التمهید فی علوم القرآن

التمهید فی علوم القرآن

توضیحات: متن کامل 10 جلد کتاب التمهید فی علوم القرآن، که یکی از آثار برجسته در حوزه علوم قرآنی می باشد.ارائه م...

نجم (آثار علامه حسن زاده دام ظله)

نجم (آثار علامه حسن زاده دام ظله)

توضیحات: 45 جلد از آثار آیت الله حسن زاده آملی به همراه نمایه های موضوعی و کلید واژه ای جستجوی متنوع لغوی و تر...

خطیب (آثار مرحوم فلسفی)

خطیب (آثار مرحوم فلسفی)

توضیحات: 13 جلد از آثار مرحوم حجت الاسلام والمسلمین فلسفی به همراه نمایه های موضوعی و کلیدواژه جستجوی متنوع لغ...

«
»

© كليه حقوق معنوي اين سايت مطابق قوانين نرم افزاري متعلق به پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارك اسلامي مي باشد.