دومین کنفرانس «کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری»

انتخاب و معرفی کتابخانه دیجیتالی دفتر در سطح ملی
کارشناس کتابخانه دیجیتال پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، در دومین کنفرانس «کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری»، به ارائه این تجربه ملی تحت عنوان «کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی» پرداخت.

مهندس یحیی عیوضی، کارشناس و مدیر نرم افزار کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، اساس یک کتابخانه دیجیتالی را مبتنی بر محتوا دانست و اظهار داشت: پژوهش بعنوان یکی از اساسی‌ترین اصول شکل‌گیری هر پژوهشکده است و بعنوان اصل اول در ارایه خدمات پژوهشی و استفاده صحیح از تکنولوژی و برنامه ریزی سیستمی نقش غیرقابل انکاری دارد.
وی افزود: رشد و توسعه تکنولوژی جهت دستیابی به زمینه‌های هرچه بهتر و مساعدتر به منظور کمک به ارتقاء کیفیت پژوهش وتلاش در جهت ارایه خدمات مناسب پژوهشی است.
به گفته وی، کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی سعی می‌کند تا با برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی خدمات پژوهشی در حیطه وظایف محوله و تلاش در جهت استفاده از اصول مدیریت کیفیت جامع، بهره‌مندی از فناوری نوین در تسریع و کارآمدسازی  فرآیندها و با استفاده از قابلیت‌های مرتبط با مالکیت فکری در نرم افزارهای کتابخانه‌های دیجیتالی منابع را به روزرسانی کند.
کارشناس و مدیر نرم افزار کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در مورد این کتابخانه افزود: کليه خدمات، فعاليت‌ها، برنامه ريزي‌ها و تلاش‌هايي که در اين کتابخانه انجام مي گيرد همه در راستاي تحقق اهداف پژوهشي است. پژوهش به عنوان یکی از اساسی ترين اصول شکل گيری هر پژوهشکده می‌باشد و همچنين به عنوان اصل اول در  ارائه خدمات پژوهشی و استفاده صحيح از تکنولوژی و برنامه ریزی سیستمی نقش غير قابل انکاری دارد. بدیهی است که اين مهم بايستی با برنامه ريزی صحيح، دقيق و عملکرد گسترده و فراگير سازماندهی گردد.

مهندس یحیی عیوضی، در ادامه گفت : در ده سال گذشته کوشش بسياري در جهت ابداع روش‌هاي گوناگون به منظور بهبود ارائه خدمات اطلاعاتی و ارتقائ کيفيت در کتابخانه دیجیتالی انجام گرفته است. رشد و توسعه تکنولوژي، جهت دستيابي به زمينه هاي هر چه بهتر و مساعدتر بمنظور کمک به ارتقاء کيفيت پژوهش و تلاش در جهت ارائه خدمات مناسب پژوهشی است.
مدیر نرم افزار کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در پایان تصریح کرد: کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی سعی خواهد نمود تا با برنامه ريزي، نظارت و ارزيابي خدمات پژوهشی در حيطه وظایف محوله و تلاش در جهت استفاده از اصول مديريت كيفيت جامع و بهره‌مندي از فن‌آوري نوين در تسريع و كارآمد سازي فرآيندها و با استفاده از قابلیت های مرتبط با مالکیت فکری در نرم افزارهای کتابخانه های دیجیتالی منابع را بروزرسانی نماید و در جلب رضايت اعضاي محترم هيات علمي، محققان ، پژوهشگران و کاربران مجازی گام برداشته و نهایت همت خود را براي پاسخ  به نيازهاي ايشان صرف کند.

قابل ذکر است، در این کتابخانه دیجیتالی به آدرس http://dl.islamicdoc.org تا کنون بیش از یکصد هزار رکورد منابع الکترونیکی اعم از کتب، مقالات و پایان نامه بر اساس فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی – موضوعی مبتنی بر اصطلاح نامه های تدوین شده پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی ساماندهی شده است، که از این تعداد،  حدود 27100 عنوان کتاب، 3535 عنوان مقاله و بیش از 70 هزار عنوان پایان نامه (9500 پایان نامه کشورهای اسلامی و 10500 پایان نامه حوزوی و 52000 پایان نامه لاتین و دانشگاهی) می‌باشد.

دومین کنفرانس ملی کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری  توسط  گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی و همکاری انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران مورخ ۴ اسفند ۱۳۹۵ در سالن همایش‌های دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد، که "کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم" به عنوان تجربه موفق ملی برگزیده شد.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

آمار بازدیدهای سایت

امروزامروز2059
دیروزدیروز5886
هفته جاریهفته جاری1382
ماه جاریماه جاری100000
کل بازدیدهاکل بازدیدها5728230
اعضای حاضر 1
مهمان 85

آخرین نظرات بخش اخبار

 • اکبر
  سلام البته از مجموعه های داخل دفتر تبلیغات این لینک دیده نمی شود
   
 • مدیر سایت
  مشکلی در لینک رویت نشد، شاید بصورت لحظه ای اشکالی بوده است
   
 • اکبر
  سلام این آدرس که دادید کار نمی کنه
   
 • حسن محمدی
  1234
   
 • محمد
  سلام شما باید یکی از آن گزینه ها را تیک بزنید ولی الزامی نیست
   
 • احمد
  سلام بنده نظرم دادم جوابش را در یافت کردم ولی ثبت نام من به مشکل برخورده است ...
   
 • احمد
  تشکر و سپاس از مسولین محترم سایت که با ارائه این منابع بسیار غنی اسلامی ...
   
 • هادی
  به این سایت خوب رای مثبت میدهم
   
 • سید آصف حسینی
  نقش جنبش اخوان المسلمین درتحولات افغانستان
   
 • کتابخانه دیجیتالی
  سلام علیکم اگر لطف کنید نمونه ای ( از لحاظ موضوع دهی و رده بندی دارای خطای ...
   
 • هما
  با سلام و خسته نباشید ادرس ایمیل اقای چرنینکو رو لطف کنین برام ارسال کنین ...
   
 • کتابدار
  اکثر منابع وارد شده از لحاظ موضوع دهی و رده بندی دارای خطای فاحش است و برخی ...
   
 • موسسه تدوین و نشر اث
  سلام. در صورت امکان ایمیل آقای تاراس چرنینکو محقق و مترجم شیعه را که اهل ...
   
 • مهدی
  برای همین است که بقول رهبر عزیز انقلاب : دفتر تبلیغات اسلامی نماد روشنفکری حوزه ...
   
 • طلبه
  سلام میخواستم عرض کنم که اصطلاحنامه بسیار کار مفید و با ارزشی است اما نمیدونم ...