به همت مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی برگزار شد :

کارگاه تخصصی مدیریت اطلاعات در پژوهشکده فقه و حقوق
به همت مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، کارگاه تخصصی "مدیریت اطلاعات" برای اعضای شورای پژوهشی و هیات علمی و محققان پژوهشکده فقه و حقوق برگزار گردید.

در این کارگاه 2 ساعته که سه شنبه 25 آبان‌ماه سال‌جاری (همزمان با هفته کتاب)، در دو بخش اصطلاح نامه و نمایه سازی در تالار شیخ انصاری(ره) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به درخواست پژوهشکده فقه و حقوق انجام شد، اعضای شورای پژوهشی و هیات علمی و محققان این پژوهشکده حضور یافتند.

در بخش اول حجت الاسلام و المسلمین محمد هادی یعقوب نژاد عضو هیات علمی گروه پژوهشی اصطلاح‌نامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، ضمن بیان ضرورت اجتناب ناپذیر مدیریت اطلاعات در حوزه های مختلف علوم اسلامی از جمله در حوزه فقه و حقوق اسلامی، توضیحاتی را درباره تاریخچه اصطلاح نامه، علل ورود پژوهشگاه به حوزه مدیریت اطلاعات اسلامی و فواید آن در نحوه مدیریت اطلاعات ارائه داد و تصریح کرد: برای مدیریت اطلاعات در حوزه فقه و حقوق باید مجموع اصطلاحات و کلید واژه های مورد مراجعه کاربران در این حوزه در سه بعد معنایی مترادف، سلسله مراتبی و وابسته بر اساس استانداردهای پذیرفته شده در حوزه مدیریت دانش طبقه بندی شده و در یک برنامه نرم افزاری با عنوان "اصطلاح نامه تحت وب" که برای همین امر در نظر گرفته شده است ذخیره گردد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در ادامه با استقبال از مشارکت پژوهشکده فقه و حقوق خواستار همکاری و تعامل فعال این پژوهشکده در تکمیل و بالندگی بیشتر مباحث فقهی در حوزه مدیریت اطلاعات بر اساس اصطلاح‌نامه شد و آمادگی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، جهت آموزش روش پژوهش براساس اصطلاح‌نامه را اعلام کرد.

عضو هیات علمی گروه پژوهشی اصطلاح‌نامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، در ادامه مقایسه ای بین عملکرد موتورهای جستجو با فرایند حاضر در مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی را مطرح کرد که به تصریح حاضران، ناکارآمدی موتورهای جستجو در ریزش اطلاعات غیر قابل مقایسه با کارآمدی اصطلاح‌نامه عنوان شد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین مهدی نجیبی، عضو هیات علمی گروه پژوهشی اصطلاح‌نامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، با توجه به ورود در عرصه های نوین و استفاده از ابزارهای مدیریت داده های الکترونیکی، موقعیت اصطلاح‌نامه در این حوزه را بسیار اثر بخش دانست و تاکید کرد: اعضای هیات علمی و محققان، سیستم موجود ورود اطلاعات مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی را به عنوان ابزاری کارآمد در فعالیتهای پژوهشی جاری خود بکار گیرند.

در بخش بعد نیز حجت الاسلام و المسلمین سید تقی واردی مدیر گروه پژوهشی نمایه سازی و فهرست نویسی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، ضمن اشاره به ضرورت سازماندهی اطلاعات بر اساس اصطلاح‌نامه، بازنمایی و نمایه سازی اطلاعات را پایه و اساس سازماندهی دانست و تأکید نمود: برای بازیابی اطلاعات دلخواه در اسرع وقت، راهی جز نمایه سازی آن‌ها به روش های استاندارد بین المللی، وجود ندارد.

عضو هیات علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، ضمن ناقص و غیر اصولی خواندن نمایه‌های رایج در پایان کتاب‌ها، گفت: چنین نمایه‌هایی محدود در همان کتاب و یا مقاله باقی نمی‌مانند و در آینده نزدیک در سیستم های هوشمند جامع قرار می‌گیرند. در آن صورت اگر چنین نمایه‌هایی فاقد روش های استاندارد باشند، بی فایده خواهند بود. و تنها راه فایده مندی نمایه‌ها، انجام آن‌ها به روش استاندارد و بر اساس اصطلاح نامه خاص هر رشته تخصصی می‌باشد.

در این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی مجیدی نظامی (عضو هیئت علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی) به پرسش‌های حاضران درباره "اصطلاح نامه فقه" پاسخ داد.

درپایان ضمن تاکید بر تعامل طرفین، اولین همکاری در ورود اطلاعات فصلنامه علمی پژوهشی "کاوشی نو در فقه" با استفاده از سیستم ورود اطلاعات مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی و نمایه سازی بر اساس اصطلاح‌نامه مطرح و تصویب شد.

+ نظر جدید

تصویر امنیتی کد جدید

آمار بازدیدهای سایت

امروزامروز2049
دیروزدیروز5886
هفته جاریهفته جاری1372
ماه جاریماه جاری100000
کل بازدیدهاکل بازدیدها5728220
اعضای حاضر 0
مهمان 91

آخرین نظرات بخش اخبار

 • اکبر
  سلام البته از مجموعه های داخل دفتر تبلیغات این لینک دیده نمی شود
   
 • مدیر سایت
  مشکلی در لینک رویت نشد، شاید بصورت لحظه ای اشکالی بوده است
   
 • اکبر
  سلام این آدرس که دادید کار نمی کنه
   
 • حسن محمدی
  1234
   
 • محمد
  سلام شما باید یکی از آن گزینه ها را تیک بزنید ولی الزامی نیست
   
 • احمد
  سلام بنده نظرم دادم جوابش را در یافت کردم ولی ثبت نام من به مشکل برخورده است ...
   
 • احمد
  تشکر و سپاس از مسولین محترم سایت که با ارائه این منابع بسیار غنی اسلامی ...
   
 • هادی
  به این سایت خوب رای مثبت میدهم
   
 • سید آصف حسینی
  نقش جنبش اخوان المسلمین درتحولات افغانستان
   
 • کتابخانه دیجیتالی
  سلام علیکم اگر لطف کنید نمونه ای ( از لحاظ موضوع دهی و رده بندی دارای خطای ...
   
 • هما
  با سلام و خسته نباشید ادرس ایمیل اقای چرنینکو رو لطف کنین برام ارسال کنین ...
   
 • کتابدار
  اکثر منابع وارد شده از لحاظ موضوع دهی و رده بندی دارای خطای فاحش است و برخی ...
   
 • موسسه تدوین و نشر اث
  سلام. در صورت امکان ایمیل آقای تاراس چرنینکو محقق و مترجم شیعه را که اهل ...
   
 • مهدی
  برای همین است که بقول رهبر عزیز انقلاب : دفتر تبلیغات اسلامی نماد روشنفکری حوزه ...
   
 • طلبه
  سلام میخواستم عرض کنم که اصطلاحنامه بسیار کار مفید و با ارزشی است اما نمیدونم ...